معامله صوری ؟

رضا asked 4 سال ago

سلام . معامله صوری قابل ابطال است ؟

به این مطلب امتیاز بده dwqa-question
1 Answers
الهه مجدی answered 4 سال ago

ماده ۲۱۸ قانون مدنی چند نکته در این خصوص ذکر می کند که باید به آن توجه کرد :
معامله صوری معامله ای است که در آن به شکل واقعی معامله صورت نگرفته باشد ، یعنی نه پول رد و بدل شده باشد و نه خریدار و فروشنده نیت انجام معامله را داشته باشند و ایجاب و قبول به مفهوم حقوقی واقع نشده و قصد مشترکی هم وجود نداشته باشد مثلا یک خانه در مقابل مبلغی مشخص به فرد دیگری منتقل شود . در چنین شرایطی اگر ارکان معامله رعایت نشود ، معامله صوری است و دادگاه می تواند با طی شدن شرایطی دستور ابطال آن را صادر کند.
اگر انتقال اموال از سوی مرد پیش از مطالبه مهریه از سوی زن صورت گرفته باشد ، معمولا قضات نمی پذیرند که معامله صوری بوده است ممکن است مردی احساس کند همسرش قصد اجرا گذاشتن مهریه اش را دارد . ممکن است زن یک ماه بعد این کار را بکند ، اما در چنین حالتی ثابت کردن این مساله که این معامله صوری بوده بسیار سخت است و اگر دادگاه با درخواستی از سوی زن برای ابطال معامله مواجه شود ، به دقت این موضوع را بررسی خواهد کرد . مطابق قانون ، معاملات صوری به قصد فرار از دین در مقابل طلبکاران اعتبار ندارد و این مساله نسبت به طرفینی که این معامله را منعقد کرده اند اعتبار دارد و نافذ است . اگر در چنین شرایطی بین مردی که بدهکار مهریه است با پدر و مادرش این معامله صورت گیرد ، اصل بر این است که این معامله صوری بوده است ، اما اگر سندی آورده شود که مثلا نشان دهد مادر این فرد ۱۰۰ میلیون تومان به او پول داده تا ملک او را بخرد ، این مساله از سوی دادگاه بررسی خواهد شد . در چنین شرایطی بعد از تحقق معامله به قصد فرار از دین ، اگر این معامله صوری با دادخواست ابطال ، باطل شود ، مال موجود به فرد طلبکار منتقل می شود ، اما اگر بعد از مطالبه مهریه از سوی زن ، نقل و انتقال صورت گیرد باطل کردن این معامله از طرف قانون ساده تر است .
اگر زنی بعد از به اجرا گذاشتن مهریه خود یا پیش از آن متوجه انتقال اموال از سوی همسرش به فرد دیگری شد ، برای شکایت باید به دادگاه حقوقی مراجعه کند . در چنین شرایطی بعد از اثبات صوری بودن خانه یا مورد معامله ، طی نامه ای به اداره ثبت اعلام می شود که از نقل و انتقال ملک به دلیل بدهکاری صاحب آن جلوگیری شود . این نامه در سوابق فرد ثبت می شود . اگر هم او آپارتمان یا زمینی داشته باشد ، با نامه ای که از سوی اداره ثبت اسناد و املاک برای دادگاه ارسال می شود ، اعلام می شود که پلاک ثبتی فوق از نقل و انتقال به دلیل بدهی ممنوع است .

به این مطلب امتیاز بده dwqa-answer
!-- Google tag (gtag.js) -->