تمدید پاسپورت ایرانی در سفارت ایران در فرانکفورت

جهت ثبت نام در سامانه میخک و گرفتن کدرهگیری برای گذرنامه از سفارت ایران در فرانکفورت می توانید با کلیک بر دکمه واتساپ با ما تماس بگیرید.

فهرست

انواع گذرنامه

گذرنامه یا همان پاسپورت، از جمله مدارک شناسایی است که از سوی کشور‌ها برای شهروندان صادر می‌شود. از طریق این سند، دولت ایران از دولت ذکر شده در سند گذرنامه اجازه می‌خواهد که به شهروند ایرانی اجازه گذر یا ورود به آن کشور را صادر نماید. بر طبق قانون، مصوب گذرنامه‌ها به سه دسته طبقه‌بندی می‌شوند که عبارتند از:

گذرنامه سیاسی

این نوع گذرنامه مختص سیاستمداران ایرانی است که قصد خروج از کشور را دارند. با استفاده از این گذرنامه می‌توانند به همراه همسر خود این نوع سند را دریافت نمایند. مراحل کار دریافت این گذرنامه با دیگر گذرنامه‌ها متفاوت است.

گذرنامه عادی(توریستی)

گذرنامه عادی برای تمامی افرادی که به قصد تحصیل، تفریح و تجارت، اقدام به خروج از کشور می‌نمایند به کار می‌رود.

گذرنامه خدمت

گاهی کارکنان دولت‌ها برای انجام ماموریت‌های کاری به خارج از کشور سفر می‌کنند. در این صورت باید از گذرنامه خدمت برای این گونه افراد استفاده کرد. این گذرنامه از سوی وزارت‌خانه‌ای که قصد انجام ماموریت را دارد، صادر می‌شود. مراحل کار و قوانین مشابه گذرنامه سیاسی است.

مدارک لازم جهت صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در فرانکفورت

 در تمامی گذرنامه‌های ذکر شده حضور شخص متقاضی(مالک گذرنامه) الزامی می‌باشد. همچنین درخواست صدور گذرنامه نیازی به نوبت قبلی ندارد. مدارک لازمه شامل:

 • اصل کد رهگیری که پس از ثبت‌نام در سامانه میخک برای فرد متقاضی ارسال می‌شود.
 • اصل شناسنامه ایرانی(شناسنامه افراد بالای ۱۵ سال می‌بایستی عکس دار باشد.) کپی از تمامی صفحات شناسنامه
 • اصل کارت شناسایی ملی فرد متقاضی به همراه یک کپی از دو روی کارت
 • اصل کارت پایان خدمت یا معافیت آقایان برای افراد بین(۱۸ تا ۵۰ سالگی)
 • اصل کارت اقامت کشور المان یا کارت ملیت آلمان یا گذرنامه آلمانی و یا کارت اقامت پناهندگی به همراه یک کپی از دو روی کارت
 • یک قطعه عکس
 • تکمیل برگ شماره ۱۰۳ برای دارندگان کارت ملیت آلمان
 • اجازه نامه شوهر برای بانوانی که همسر ایرانی دارند(اگر در گذرنامه ایرانی شوهر، محل اقامت کشور آلمان ثبت شده باشد، در این صورت نیازی به اجازه کتبی شوهر نیست)
 • اجازه‌نامه کتبی پدر برای فرزندان زیر ۱۸ سال
 • اصل قبض پرداخت هزینه جهت صدور گذرنامه به مبلغ ۱۰۰ یورو و به حساب سرکنسولگری از طریق EC Karte( اگر فرد متقاضی درج نام آلمان در گذرنامه خود باشد می‌بایست ۱۸ یورو و در مجموع ۱۱۸ یورو پرداخت نماید.

چنانچه قصد ارسال پستی مدارک را داشته باشید بهتر است از پاکت پست سفارشی با درج نشانی متقاضی، همراه با الصاق تمبر به مبلغ ۶.۲۵ یورو برای برگشت مدارک و گذرنامه استفاده نمایید. سایز پاکت بهتر است C5 باشد و برای هر تقاضا یک پاکت برگشت تهیه و ارسال نمایید.

شرایط و مدارک موردنیاز جهت تعویض یا تمدید گذرنامه در سفارت ایران در فرانکفورت

گاهی اوقات به دلیل موارد ذکر شده در ذیل، فرد متقاضی تمدید گذرنامه خود در سفارت ایران است. این موارد عبارتند از:

 • تغییر محل اقامت فرد متقاضی
 • پایان یافتن مدت اعتبار
 • پر شدن صفحات گذرنامه
 • تغییر مشخصات فردی متقاضی از جمله تغییر نام، نام خانوادگی و یا تاریخ تولد با استناد به شناسنامه ایرانی

تمدید گذرنامه، نیازمند ثبت‌نام فرد متقاضی در سامانه میخک و بارگذاری مدارک لازمه به صورت عکس ( فرمت .JPG و حجم کمتر از ۳۰۰۰ کیلوبایت)، و دریافت کد رهگیری است. چنانچه هم‌وطنان عزیز قصد ارسال درخواست و مدارک خود به وسیله پست سفارشی را دارند، حتما تمامی مدارک لازم را جهت انجام درخواست خود ارسال نمایند. زیرا در صورت هرگونه کمبود و نقص مدارک، درخواست شما برگشت داده خواهد شد. مدارک لازم جهت تمدید گذرنامه مشابه با حالت صدور اولیه گذرنامه است و تنها در یک مورد متفاوت هستند. این تفاوت  شامل ارسال اصل گذرنامه ایرانی، یک کپی از تمامی صفحات مشخصات و اخرین مهر‌های ورود و خروج از ایران، به همراه تمامی مدارک ذکر شده در بخش صدور اولیه گذرنامه است.

همچنین برای تمدید گذرنامه افراد زیر ۱۸ سال، ولی قانونی فرد متقاضی باید در سامانه میخک ثبت‌نام کرده و اقدام به ارسال مدارک گفته شده در بخش‌های قبلی نماید. در بخش هزینه‌های واریزی برای فرزندان بالای یک سال همانند افراد عادی، ۱۰۰ و برای فرزندان زیر یک سال مبلغ ۵۰ یورو پرداخت می­شود. در ضمن هزینه ثبت نام المان در گذرنامه ثابت و مبلغ ۱۸ یورو برای تمامی افراد می‌باشد.

نکاتی راجع به ارسال عکس

تصویر ارسالی فرد متقاضی باید جدید( حداکثر ۹۰ روز گذشته باشد)، در اندازه ۴*۳ یا ۴*۶، به صورت تمام رخ، بیومتریک، بدون روتوش، دارای پس زمینه روشن، بدون عینک و کلاه باشد. همچنین تصویر گرفته شده از بانوانی که بیشتر از ۹ سال دارند، می‌بایستی مطابق با رعایت حجاب اسلامی باشد.

هزینه‌های صدور و تمدید گذرنامه در سفارت ایران در فرانکفورت

در بخش‌های قبلی صدور گذرنامه، جزئی از هزینه‌های پرداختی فرد متقاضی جهت اخذ گذرنامه ذکر شد. حال در این قسمت به طور کامل شما را با هزینه‌هایی که می‌بایست در طول انجام مراحل پرداخت نمایید، شرح می‌دهیم. هموطنان عزیز ایرانی برای واریز هزینه‌های محاسبه شده جدول زیر، از دو طریق پرداخت حضوری در محل سرکنسولگری با کارت EC-Karte و یا واریز به حساب بانکی مندرج در سامانه میخک و ارائه کپی Kontoauszug اقدام می­نمایند. همچنین در صورت  ارائه گواهی  Uberweisungsbeleg  پرداختی شما از اعتبار قانونی برخوردار نبوده و پذیرفتنی نخواهد بود. در جدول زیر لیستی از هزینه‌های جاری گذرنامه برای اطلاع بیشتر در اختیارتان قرار می­گیرد.

ردیفخدمات کنسولی بخش گذرنامهمبلغ به یورو
۱صدور و تعویض گذرنامه۱۰۰
۲تغییر محل اقامت۱۸
۳درج مهر اجازه خروج مشمولین برای برای اول۴۸
۴درج مهر اجازه خروج مشمولین دفعات بعد۱۸
۵صدور گذرنامه مفقوده با مخدوشه و آبدیده۱۵۰
۶استعلام آخرین خروج۱۸
۷انجام مکاتبات جهت اخذ مجوز خروج برای عابرین غیر مجاز۳۵
۸صدور گذرنامه عابرین غیر مجاز۲۰۰
۹صدور گذرنامه افراد زیر ۱۸ سال تمام۵۰

صدور مهر خروج ویژه مشمولان در گذرنامه

 این بخش مختص آقایان است. در صورت این که فرد کمتر از ۵۰ سال خورشیدی سن داشته و فاقد کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی باشد، اگر تمایل به سفر ایران را داشته باشد، می‎بایست نسبت به اخذ مهر خروج ویژه مشمولین اقدام نماید. به عنوان مثال افراد متولد تاریخ ۰۱/۰۹/۱۳۸۱ و ماقبل آن که به سن پنجاه خورشیدی نرسیده و فاقد کارت پایان خدمت هستند، مشمول خدمات وظیفه عمومی بوده و در صورت دارا بودن شرایط زیر می‌توانند جهت دریافت مهر خروج ویژه مشمولان اقدام نمایند.

 • افراد متولد خارج از کشور و ساکن در حوزه سرکنسولگری فرانکفورت
 • افراد متولد ایران که قبل از رسیدن به سن رسیدن مشمولیت از کشور خارج گردیده و حداقل۳ سال اقامت متوالی در خارج از کشور را دارند.
 • افرادی که حدقل ۱۰ سال سابقه اقامت متناوب در خارج از کشور را دارند.

پس از بررسی شرایط دریافت مهر ویژه مشمولین نوبت به ارسال مدارک و پرداخت هزینه‌های مربوطه می‌رسد. مدارک ارسالی جهت دریافت مهر همانند دیگر بخش‌های دریافت گذرنامه بوده و تفاوتی ندارد. اگر در بخش محل اقامت گذرنامه، نام ایران درج شده باشد، قبل از صدور مهر خروج ویژه مشمولان، باید نسبت به اخذ گذرنامه جدید مطابق با نام آلمان اقدام شود. تاریخ اعتبار مهر مذکور تا تاریخ ۲۹/۱۲/۱۴۰۰ است و افراد دارای این مهر می‌توانند سالیانه دو بار و به مدت ۳ ماه اقامت داشته باشند.

نکته

_اگر فرد در سن مشمولیت و با سپردن وثیقه از کشور خارج شده باشد، باید از طریق بستگان و یا نصب وکیل، هماهنگی‌های لازم را برای بهره‌مندی از مهر مذکور انجام دهد.

– خواهشمند است قبل از مراجعه تقویم تعطیلات سالیانه سرکنسولگری را ملاحظه بفرمایید.

– برای انجام کلیه امور کنسولی به همراه داشتن اصل مدرک اقامتی، کارت ملی، شناسنامه و گذرنامه ایرانی الزامی است.

آدرس سایت سفارت ایران در فرانکفورت: frankfurt.mfa.ir

هزینه صدور و تمدید گذرنامه در فرانکفورت چقدر است؟

هزینه صدور و تمدید گذرنامه در این مقاله در جدول به طور مفصل آمده است.

شرایط و مراحل دریافت گذرنامه فرانکفورت چیست؟

در این مقاله بسیار دقیق به پاسخ این سوال پرداخته ایم. مطالعه نمایید.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

!-- Google tag (gtag.js) -->